توسعه گری املاک (real-estate development)

این فعالیت یکی از زیر مجموعه های استراتژی رشد در صنعت ساختمان است. تعریف یک مفهوم، کاربری و یا کانسپت خاص که مورد تقاضای بازار باشد و تا کنون به درستی پاسخ داد نشده باشد. سود این نوع توسعه گری، نسبت به ساخت و ساز رایج خیلی بالاتر بوده و اساساً توسعه ساخت (آنچه در ایران ساخت و ساز نامیده می شود و اکثر فعالان و سرمایه گذاران در ایران به آن مشغولند) به عنوان یک زیر مجموعه از توسعه گری املاک می باشد. متاسفانه در ایران، سازندگان، سرمایه گذاران و دیگر فعالان صنعت ساختمان، کمتر با این نحوه توسعه گری آشنا هستند و پروژه ساختمانی را در ساخت و ساز و فرآیندهای فنی و مهندسی در نظر می گیرند. برای مثال ۱۶ کانسپت مختلف مجتمع تجاری در ایران قابل اجراست که مدل کسب و کار ۱۴ نوع آن توسعه گری املاک است ولی سرمایه گذاران با این تصور که صرفا یک پروژه ساختمانی در دست دارند، بدون توجه به الزامات تعریف و توسعه آن اقدام به ساخت این دست پروژه ها می کنند و نتیجه، معمولا مجتمع تجاری هایی کم رونق و فاقد بازگشت سرمایه مناسب برای سرمایه گذاران و سازندگان است. برای مثال مدل کسب و کار مراکز خرید (Shopping Center)، توسعه گری املاک است. در این پروژه ها، زمین و نحوه ساخت ساختمان پروژه آن چنان مهم نمی باشد، برای همین است مراکز خرید موفق داخل ایران، در نقاطی خارج از مرکز شهر ساخته شده اند و آنهایی که در مناطق گران قیمت اقدام به ساخت ساختمان پر هزینه برای مراکز خرید کرده اند، از کمترین رونق بهره می برند.

برای توسعه گری املاک (که یک استراتژی رشد است) احتیاج به دانستن و به کاربردن ۱۰ حوزه دانشی می باشد. این ده حوزه که از آن ها به “ده فرمان توسعه گری املاک” یاد می شود در تصویر زیر آمده اند:

 

ما در مهندسین مشاور بارادکاما، با تدوین و تعریف این ۱۰ حوزه دانشی (عبارت ده فرمان توسعه گری املاک توسط مهندسین مشاور بارادکاما تدوین و به ادبیات توسعه گری صنعت ساختمان وارد شده است)، قدم بسیار مهمی در شفاف سازی و اجرایی کردن استراتژی توسعه گری املاک نموده است.

با افتخار و با وثوق کامل خود را به عنوان یک شرکت دارای سبک و دانش در حوزه توسعه گری املاک دانسته و با توجه به تجارب عملی موفق گذشته با اطمینان کامل خود را سرآمد این تخصص در کشور اعلام می نماییم.